Веслування Чернігівщини (c фото)+доповнення


1
Наприкінці 1940-х- початку 50-х років у Чернігові з усіх відомих нині видів веслування існувало лише веслування на народних човнах. Під керівництвом ентузіаста Михайла Чеботарьова бажаючі могли навчитись веслувати на різноманітних човнах влітку , займалися бігом на лижах взимку практикуючи, так би мовити, сезонність у своїх заняттях. У ті післявоєнні роки ще не було повно- цінних спортивних баз, лише невеликі тимчасові споруди для зберігання човнів та лиж, але це не зупиняло молодих людей , які тягнулись до спорту.
Після олімпійського дебюту Радянського Союзу в Хельсінкі 1952 року по всій країні отримали поштовх у розвитку багато видів спорту, серед яких було й веслування на байдарках і каное. Не об-минуло це й Чернігів, і вже наступного 1953 року наші земляки прийняли участь у чемпіонаті Укра-їни в Херсоні змагаючись у перший день у шлюпках, а наступного-у байдарках. Серед дебютантів був Сергій Олександрович Пінчук, з ім’ям якого нерозривно зв’язана подальша історія чернігівсь-кого веслування. Змагались тоді у так званих клінкерних байдарках (важких неповоротких човнах, що будувались із дерев’яних рейок, а не з фанери, як пізніше).152401377315 Про каное тоді лише чули, побачи-ли вперше у 1954 році на першості Укрради “Спарта-ка” у Дніпропетровську. Перші каноїсти тренувались і навіть змагались із звичайними рибальскими веслами-“правилками”.
-24193501693545 А от уже 1955 року виступали в човнах - каное вітчизняного виробництва і наші веслярі здобули перші успіхи : двоюрідні брати Пінчуки Сергій Олек-сандрович та Володимир Миколайович у каное-двійці стали чемпіонами Укрради ДСТ “Спартак” та віце-чемпіонами Центральної Ради того ж таки спортивного товариства. На І-й Спартакіаді України 1956 року вони стають бронзовими призерами. У ці ж роки стають призерами чемпіонату України Григорій Ципорін та Володимир Грабовський.
Слід згадати ще одного видатного українського веслуваль-ника , який у ці роки починав свою спортивну кар’єру, родом з Варвинського району нашої області – Андрія Івановича Хіміча . Майбутній олімпійський чемпіон Токіо під час навчання у ВУЗі в м.Черкаси познайомився з чудовим видом спорту – веслу-ванням на каное. Талант і наполеглива праця привели його до найвищих успіхів – перемоги на Олімпіаді-64.
Тим часом 1960 року перемігши у каное-двійці на чемпі-онаті Центральної Ради ДСТ “Динамо” рідні брати Пінчуки Сергій та Анатолій здобувають високі звання майстрів спорту СРСР. Про значимість цього звання каже за себе нелегкий шлях пройде-ний за попередні роки. У байдарці одними з перших стають майстрами спорту брати Василенки - Віктор та Анатолій. Пізніше до них приєднуються Брильов Олег, Урбан Генадій, Максименко Воло-димир.
На початку - в середині 60-х років нові перемоги . Стають чемпіонами молодіжної першості СРСР : у складі естафети каноїстів -Леонід Волєрт (у команді з ним веслували такі знані пізніше майстри як Нагірний Р.,Федулов М.,Жаров О.), в каное-двійці – Дарнопих Олег ( пізніше – чемпіон Збройних сил СРСР), віце-чемпіоном – Набоков Юрій (згодом чемпіон України серед дорослих).
2
Їх підтримують байдарочники та байдарочниці . Вдало захищає спортивну честь області май-стер спорту Ляховченко (Слєсаренко) Алла , дівоча байдарка-четвірка в складі майстрів спорту Сухоставської Людмили, Куліш Марії, Пугач Ольги та Білоус Варвари. Алла Ляховченко (Слєса-ренко) стала першою серед студенток факультету фізвиховання Чернігівського педінституту, які отримали це високе звання. Сталося це 1967 року.
Розбудовуються спортивні бази на лівому березі Десни. До бази ДСТ “Спартак” додаються бази ДЮСШ-2, спортивного товариства “Авангард”, де також відкриваються відділення веслування. Дещо пізніше (початок 70-х років) на “Авангарді” розпочато будівництво нової споруди, що пред-ставляла собою унікальний на той час комплекс , до якого входили веслувальний басейн, спорт -зал, готель для спортсменів, майстерня, елінги для зберігання човнів. Керував будівництвом ди-ректор бази майстер спорту СРСР Григорій Абрамович Ципорін.

Водно-лижна база ДСТ СПАРТАК . 1965 рік
Водно-лижна база ДСТ АВАНГАРД База ДЮСШ-2. 1967 рік
Наприкінці 1963 року до Чернігова з Таджикістану переїжджає родина веслярів - Валентин Григорович та Ніна Іванівна Шевцови , які починають тут активну тренерську діяльність водночас продовжуючи особисту спортивну кар‘єру. Так 1965 року Ніна Іванівна стала віце-чемпіонкою України в складі екіпажу байдарки-двійки та отримала звання майстра спорту. Значна частина згадуваних тут байдарочників та байдарочниць – саме їх вихованці. Плідно працюючи спочатку в “Спартаку”, потім в “Динамо” та в “Авангарді” Валентин Григорович та Ніна Іванівна привели до успіху не один десяток спортсменів.
3

В.Г. Шевцов Н.І. Шевцова (праворуч) разом з Сухоставською Л.
1971 року наші спортсмени виходять на міжнародну арену (поки що серед юніорів) – Володи-мир Воробей стає переможцем першості СРСР в байдарці-двійці, а згодом і чемпіоном міжнарод-них змагань серед юних спортсменів соціалістичних країн “Дружба”. Стають призерами чемпіо-натів Центральної Ради ДСТ “Спартак” майстри спорту Зенченко Сергій , Баєвський Микола (байдарка) та Гришай Юрій (каное).
Середина-друга половина 1970-х років – час значних успіхів для наших спортсменів. На протязі кількох років стає срібним призером чемпіонатів та Кубків України екіпаж байдарки-четвірки у складі Шевцов Віктор, Бугаєвич Михайло, Мельник Юрій, Сурмай Григорій. Ці ж спортсмени вдало виступають і в одиночках на змаганнях високого рівня.

Зліва направо: Сурмай Г.,Мельник Ю., Бугаєвич М., Шевцов В.
Чудові результати в каное: стають майстрами спорту чемпіони Збройних Сил Набоков Воло-димир, Баранов Андрій . Каное-двійка Михайло Мінгель – Арцимович Олександр посідають
4
другу сходинку п’єдесталу на Спартакіаді України 1975 року. Разом з Віктором Ведьохіним Михайло Мінгель стають чемпіонами України та Центральної Ради товариства “Спартак”.

Зліва направо: Ведьохін В., Мінгель М.
Найбільшим успіхом у спортивній кар’єрі Михайла Мінгеля стає гонка на чемпіонаті СРСР 1978 року на веслувальному каналі в Крилатському у Москві. Ставши віце-чемпіоном у заїзді двійок (разом з Олегом Докучаєвим з Калініна) він здобуває звання майстра спорту міжнародного класу ( до речі перший у нашій області).
Такого ж високого рівня МСМК досягає Анатолій Кошарнов. На протязі майже 10 років висту-паючи в каное-двійці з напарником киянином Віктором Баклаженко він став 6-ти кратним чемпіоном СРСР, багаторазовим чемпіоном України.

Заслужений тренер України Пінчук С.О., майстри спорту міжнародного класу Мінгель М., Кошарнов А., Докучаєв О. 1978р. Москва, веслувальний канал у Крилатському.
В жіночій байдарці хороші результати показують майстер спорту Чайка Наталія , Пилипенко Олександра , Ільєнко Олена. В четвірці разом з МСМК Ніною Мінгель, яка переїхала до Чернігова з Ніколаєва, вони виступають в фіналі VI-ї Спартакіади України в 1979 році. Вихованиця тренерів
5
Зубка М.І. та Шевцова В.Г. Ірина Дудко стає переможницею першості СРСР.
Дещо повертаючись у часі до початку 70-х слід згадати переможця першості України кандидата у майстри спорту Валерія Макарова. З юності він показував хороші результати в байдарці спочатку в області ,а згодом і на республіканському рівні . Але доля була жорстокою до нього. У молодому віці Валерія спіткала важка хвороба. Він втратив ноги. Але любов до спорту, до веслування повер-тали його знову на базу, він сідав у спеціально для нього налаштовану друзями байдарку і веслу-вав. До кінця життя Валерій любив спілкуватися з давніми товаришами по спорту, приймав участь у традиційних зустрічах ветеранів веслування.

Валерій Макаров.
На початку 80-х років успішно починається спортивна кар’єра талановитого , яскравого байда-рочника Кулініча Володимира ( вихованця тренера Шевцова В.Г.) - перемогою на юнацькій першості СРСР . Протягом подальших майже десятка років на його рахунку чимало медалей різного ґатунку на багатьох республіканських змаганнях вищого рівня.
Вдало виступають чернігівські спартаківці Тичинській Андрій , Левченко Віталій, Міненко Вадим, Рева Олег, Басов Володимир,Вовненко Володимир. Сильна група байдарочниць формується з ви-хованок спортивного товариства “Хімік”, де тренером працювала Наталя Вадимівна Рахубовська . Пізніше дівчата переходять до ДСТ “Авангард” і продовжуючи заняття під керівництвом В.Г.Шев-цова досягають високої майстерності. Це Ленько ( Ємець)Алла, Галат (Мостовенко) Зоя, Захаренко (Базилевська) Олена, Риченкова ( Міненко) Ірина, Пустовойт Тетяна, Мельник Лариса (перший тренер- Зубок М.І.). Більшість з них – майстри спорту СРСР.
Серед каноістів виділяються вихованці тренерів Набокова В.В. , Ведьохіна В.І. ,Баранова А.В., Баєвського М.В. : Бобир Ігор, Ігнатенко Ігор, Карпенко Віталій, Саченко Максим та інші. Віталій Карпенко стає переможцем першості України, а Ігнатенко Ігор призером . Пізніше обидва стають майстрами спорту.
Вдало виступають на юнацьких всесоюзних стартах байдарочники Іванов Олексій, Косой Костян-тин. Протягом 1989-91 років байдарка-четвірка у складі Іваненко Віктора, Косого Костянтина, Вере-зуба Станіслава, Лєпи Олександра неодноразово стає призером чемпіонату та кубку України.

6
Приблизно 1980-81 року до тренера ДЮСШ-2 Миколи Івановича Зубка прийшов займатись веслуванням Василь Максьом. Вже за кілька років хлопець виріс до серйозного конкурента стар-шим товаришам. При цьому успішно поєднуючи спорт з навчанням і в загальноосвітній і в музич-ній школах. Пізніше поступив до такого серйозного ВУЗу як Київський інститут інженерів цивільної авіації. А мова йде про нього ,тому що саме Василь став ще одним чернігівським веслярем , який носить звання майстра спорту міжнародного класу. Тренуючись уже під керівництвом уславленого двократного олімпійського чемпіона О.М. Шапаренко Василь Максьом стає призером міжнарод-них регат у Москві, Румунії, Іспанії , багаторазовим переможцем і призером чемпіонатів України на протязі 1980-90-х років.

Підготовка до старту на міжнародній регаті.
У 1987-1988 роках на основі веслувальних баз ДСТ “Спартак “ та “Авангард” створюється СДЮСШОР з веслування ФСТ “Україна”. Першим директором її стає заслужений тренер України Сергій Олександрович Пінчук . На протязі чверті століття СДЮСШОР була центром розвитку веслу-вання в області.
Протягом 90-х років стаються зміни серед тренерського складу, залишили тренерську роботу старші за віком, прийшло багато нових тренерів з числа вчорашніх спортсменів. Відбулася , як ка-жуть , зміна поколінь.
Найбільш успішним з них стає Саченко Максим Олександрович , якого на протязі кількох років визнають кращим тренером області завдяки вдалим виступам групи каноістів. Працюючи разом з Михайлом Анатолійовичем Мінгелем вони приводять до перемоги на юніорському чемпіонаті Європи 1998-го року Олександра Мінгеля (до речі того року Олександра було визнано найкращим юніором України) . Разом з Стамбурським Сергієм, Романчуком Сергієм, Бабенко Дмитром Мін-гель Олександр стає чемпіоном і призером Спартакіади України 1999 року та багатьох інших все-українських змагань.
На протязі кількох років майстри спорту Романчук Сергій та Дмитро Бабенко стають чемпіонами і призерами України , фіналістами чемпіонатів Европи та світу в каное.
7
2006 року було створено Чернігівську обласну федерацію веслування на байдарках і каное. Засновники Велігорський В.Ф., Ніколаєнко В.І., Яценко Є.Л.,Шевцова Л.В., Лєпа О.М. Президентом було обрано Велігорського Володимира Федоровича , який на протязі восьми років керував орга-нізацією. З квітня 2014 року ЧОФВБК очолив Базилевський Микола Анатолійович. З перших днів іс-нування ЧОФВБК активно займається розвитком веслування на Чернігівщині.
Влітку 2007 року віце-чемпіоном Європи серед юніорів стає Сірик Дмитро ( вихованець тренерів Яценко Є.Л., Баранова А.В., Мінгеля М.А.). Увійшовши до складу збірної команди країни Дмитро стає фіналістом чемпіонатів світу 2010 та 2011 року. Він багаторазовий чемпіон України в самих різних класах човнів від каное-одиночки до четвірки , кілька років веслує в двійці з майбутнім чемпіоном Олімпіади -2012 в Лондоні Юрієм Чебаном. Саме його виступ на чемпіонаті світу 2011 року ( 6-те місце в каное-четвірці) – найкращий на даний час результат чернігівських веслярів.

Дмитро Сірик в складі екіпажу віце-чемпіонів Європи

Після переможного фінішу на чемпіонаті України
8
Вдало виступивши на чемпіонаті світу з веслувального марафону 2009 року стає майстром спорту каноїст Самусь Станіслав ( тренери Баранов А.В., Мінгель М.А.). Хорошими результатами на командному чемпіонаті України його підтримав майстер спорту Корнелюк Володимир.
В жіночій байдарці стають призерами чемпіонатів країни Міненко Марія ( вихованка тренера Шевцової Л.В.), Мінгель Олена ( тренери Григор’єва Н.М. та Мінгель М.А), Ященко Олена ( тренер Сурмай Г.М.)
На фото : МС України Міненко Марія
Кілька років поспіль вдало виступав байдарочник Дем’ян Свистельник (тренер Григор’єва Н.М.)– фіналіст юніорських чемпіонатів Європи, чемпіон України серед юніорів . Багаторазовим призером юніорських і молодіжних чемпіонатів та Кубків України також став вихованець Баранова Андрія Васильовича Дмитро Мисник.
На завершення цього нарису про історію чернігівського веслування на байдарках і каное (ста-ном на кінець 2015 року) хотілося б повідомити про унікальний факт: на невеликій вулиці 1-й На-бережній в різний час мешкали і проживають зараз 10 (деcять !) майстрів спорту , троє з яких - майстри спорту міжнародного класу ! Це МСМК Мінгель М.А., Кошарнов А.В., Григор’єва Н.М., а також МС СРСР Волєрт Л.В., Короп В., Набоков Ю.В., Набоков В.В., Дарнопих О., МС України Мінгель Олександр та Мінгель Олена. Яке ще місто може похизуватись чимсь подібним ?
__ _____ДАЛІ БУДЕ________
МАЙСТРИ СПОРТУ З ВЕСЛУВАННЯ НА БАЙДАРКАХ І КАНОЕ
Пінчук Анатолій Олександрович
Пінчук Сергій Олександрович
Шевцов Валентин Григорович
Шевцова Ніна Іванівна
Шевцов Віктор Валентинович тр. Шевцов В.Г.
Грабовський Володимир
Ципорін Григорій Абрамович
Василенко Анатолій
Урбан ГенадійЛяховченко (Слєсаренко)Алла Володимирівна
9
Волєрт Леонід Володимирович тр.Пінчук С.О.
Брильов Олег
Дарнопих Олег
Набоков Юрій Васильович тр. Пінчук А.О. , Пінчук С.О.
Набоков Володимир Васильович тр. Пінчук А.О. , Пінчук С.О.
Шаригін Григорій
Сухоставська (Рунцис) Людмила Іванівна
Пугач Ольга
Куліш Марія
Мінгель Михайло Анатолійович МСМК тр. Пінчук А.О. , Пінчук С.О.
Мінгель Олександр Михайлович тр. Мінгель М.А., Саченко М.О.
Мінгель Олена Михайлівна тр. Мінгель М.А., Григор’єва Н.М.
Григор’єва Ніна Михайлівна МСМК
Зенченко Сергій
Ведьохін Віктор Іванович тр. Ципорін Г.А., Пінчук С.О.
Джевага Микола тр. Шевцов В.Г., Шевцова Н.І.
Прокопенко Микола Борисович тр. Ципорін Г.А.
Баєвський Микола Володимирович тр. Шевцов В.Г., Шевцова Н.І.
Гришай Юрій Володимирович тр. Пінчук А.О. , Пінчук С.О.
Воробей Володимир Васильович тр. Шевцов В.Г., Шевцова Н.І.
Кулініч Володимир тр. Шевцов В.Г., Шевцова Н.І.
Сурмай Григорій Миколайович тр. Ляховченко А.В., Шевцов В.Г.
Мель ник Юрій Миколайович тр. Ляховченко А.В., Шевцов В.Г.
Бугаєвіч Михайло Ігоревич тр. Ляховченко А.В., Шевцов В.Г.
Карпенко Віталій тр. Ведьохін В.І., Баранов А.В., Баєвський М.В.
Ігнатенко Ігор тр. Набоков В.В., Ведьохін В.І., Баєвський М.В.
Бобир Ігор тр. Набоков В.В., Баєвський М.В.
Лесик Анатолій
Лєпа Олександр Миколайович тр. Ляховченко А.В Баєвський М.В.
Тичинський Андрій тр. Баєвський М.В.
Новицький Олександр тр. Кузьменко А.Ф., Пінчук С.О.
Чайка Наталія
Іл’єнко Олена
Кошарнов Анатолій Володимирович МСМК тр. Пінчук А.О. , Пінчук С.О.
Максьом Василь Григорович МСМК тр. Зубок М.І.,Шевцов В.Г.,Шапаренко О.М.
Стамбурський Сергій Олександрович тр.Іваненко В.М. Саченко М.О. Мінгель М.А
Бабенко Дмитро Анатолійович тр. Мінгель М.А.
Максименко Володимир тр. Шевцов В.Г., Шевцова Н.І.
Пустовойт Тетяна тр. Рахубовська Н.В., Шевцов В.Г.
Власенко Петро Федорович
Поляк Валерій тр. Ципорін Г.А.
Кабаков Олександр тр. Ципорін Г.А.
Мороз Віктор тр. Пінчук А.О. , Пінчук С.О.
Дудко Ірина тр. Зубок М.І.,Шевцов В.Г.
Гриб Сергій тр. . Шевцов В.Г., Шевцова Н.І.
Ніколаєнко Володимир Іванович
10
Ємельяненко Олександр тр. . Шевцов В.Г., Шевцова Н.І.
Жук Сергій тр. . Шевцов В.Г., Шевцова Н.І.
Галат (Мостовенко ) Зоя тр. Рахубовська Н.В., Шевцов В.Г.
Жерняк Валерій Федорович
Мельник Лариса тр. Зубок М.І.,Шевцов В.Г.
Баранов Андрій Васильович тр. Ципорін Г.А., Пінчук С.О.
Горбачов Олександр Миколайович тр.Баранов А.В., Баєвський М.В.
Романчук Сергій Петрович тр. Саченко М.О.
Корнелюк Володимир тр. Саченко М.О. Мінгель М.А
Міненко Марія Вадимівна тр. Шевцова Л.В.
Лазарь Сергій тр. Ципорін Г.А.
Сірик Дмитро тр.Яценко Є.Л. Баранов А.В., Мінгель М.А.
Самусь Станіслав тр. Баранов А.В., Мінгель М.А.
Свістєльник Дем’ян Олександрович тр. Григор’єва Н.М.
Ященко Олена тр. Сурмай Г.М.
Мисник Дмитро тр. Баранов А.В.,
Короп Володимир
Гончаренко Леонід Кузьмич тр. Чеботарьов М.


Щорічні зустрічі веслувальників-ветеранів. 1992
-22860327660 11


В центрі (п’ятий зліва у верхньому ря-ду) шановний гість - двократний олімпійський чемпіон Олександр Максимович Шапаренко .
2013 рік.
152404445На фото зліва :Алла Воло-димирівна Ляховченко (Слєсаренко).
На фото внизу: крайній справа - Баєвський Микола.

12

Змагання біля Красного мосту. 1985 рік.

Зимовий збір в Бурштині.

Веслярі – спортсмени різносторонні
13
14ВЕЛИКА ПОДЯКА ЗА НАДАНІ МАТЕРІАЛИ
ПІНЧУКУ С.О., ШЕВЦОВІЙ Н.І. , МІНГЕЛЮ М.А. , ЛЯХОВЧЕНКО А.В. , БАРАНОВУ А.В. , БАЄВСЬ- КОМУ М.В., ІВАНЕНКО В.М., НАБОКОВУ В.В. ТА БАГАТЬОМ ІНШИМ ЧЕРНІГІВСЬКИМ ВЕСЛЯРАМ -ВЕТЕРАНАМ.
ОКРЕМА ПОДЯКА ЗА ПІДГОТОВКУ ТА ОБРОБКУ ФОТОМАТЕРІАЛІВ – ЯЩЕНКО Ю.Д.
1853565593090 ПІДГОТУВАВ ТА СИСТЕМАТИЗУВАВ МАТЕРІАЛИ – БАЗИЛЕВСЬКИЙ М.А.

Приложенные файлы

  • docx 4157390
    Размер файла: 6 MB Загрузок: 0

Добавить комментарий