презентація МПС


Майбутнє починається сьогодні
навчальнометодичний посібник з питань розвитку важливих життєвих навичок та профілактики шкідливих звичок
Ми, вчителі, прагнемо допомогти своїм учням стати мудрими, освіченими, творчими, відповідальними та зрілими людьми. Проте все частіше і все раніше підлітки в різних країнах світу стикаються з проблемами, які у своїх крайніх проявах ставлять під загрозу саме їхнє життя. Цей курс присвячено трьом, мабуть, найсерйознішим з цих проблем: алкоголізму, наркоманії та ранньому початку статевого життя. Крім того, він дає учням можливість засвоїти навички та знання, які згодяться їм при прийнятті важливих рішень не лише у вищезгаданих сферах, а й у тих, які не були безпосередньо висвітлені в матеріалах уроків.
Наш унікальний посібник було розроблено протягом чотирьох років за участю авторів, редакторів та рецензентів, що представляють чотири континенти: Європу, Азію, Африку та Північну Америку. Завдяки простій та гнучкій структурі його можна використовувати в найрізноманітніших ситуаціях.
Пропонований навчально-методичний посібник адаптований для загальноосвітніх навчальних закладів України.
ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ
У цьому навчально-методичному посібнику використано позитивний підхід до роботи з підлітками, що стикаються з небезпекою наркотиків, алкоголю та ранніх статевих стосунків. Програма допомагає учням обрати гідні життєві цілі та мрії. Вона заохочує поведінку, яка сприяє здійсненню найкращих прагнень підлітка (показуючи, за допомогою чого можуть збутися його мрії), та попереджає про небезпеки, що можуть ці мрії зруйнувати.
За кілька останніх десятиріч у різних країнах світу було запропоновано чимало виховних програм, покликаних вплинути на поведінку дітей молодшого та підліткового віку та вберегти їх від перерахованих вище загроз. Однак більшість цих зусиль зазнали невдачі або, в кращому випадку, дали вкрай обмежений результат. У своїй масі вони були засновані на двох базових засадах: інформування та залякування. Довгострокові дослідження показують, що навіть виступи авторитетної для учнів особи, що викладає факти та попереджує про небезпеку, в кінцевому підсумку не знижують ризик знайомства учнів з наркотиками, алкоголем та раннім статевим життям. Згадаймо відомий вислів “природа не терпить порожнечі”. Коли молода людина не має мрій, планів, конкретної мети на майбутнє, її “порожнє” життя стає поживним ґрунтом для тих, кому вигідно нав’язати їй деструктивні моделі поведінки.
На відміну від більшості програм, цей посібник має ряд унікальних конструктивних особливостей:
Він допомагає учням сформулювати мрію. Перший розділ програми допомагає кожному учневі намалювати для себе настільки привабливу картину майбутнього, що він розуміє: заради цього варто з усіх сил уникати того, що “руйнує мрії”: наркотиків, алкоголю та ранніх статевих стосунків. На пізніших етапах учні неодноразово дістають можливість переглянути та доповнити список своїх життєвих цілей. Інформування та залякування не гарантують, що підлітки відмовляться від експериментів із небезпечними моделями поведінки, зате молодим людям, які мають цілі, вищі за власне задоволення, буде легше протистояти силам, що підштовхують їх до деструктивної поведінки.
У цьому посібнику використано оповідь про загадкову скриньку. Червоною ниткою через 33 уроки курсу викладання проходить захоплююча, повчальна і цікава історія про трьох школярів і загадкову скриньку, з якої вчителька дістає найнеймовірніші речі, а також листи від їх рідних бабусь. Багато підлітків негативно реагують на прямі повчання. Ці переконливі розповіді дають учням можливість поставити себе на місце персонажів і непомітно, не викликаючи в підлітків відторгнення, прищеплюють їм моральні цінності.
Навчально-методичний посібник передбачає активне залучення учнів до виховного процесу. В ньому використано різноманітні завдання, вправи та ігри, що притягують увагу учнів, спонукають їх до зосередженої участі в уроках та заохочують до прийняття позитивних рішень.
Різнобічний підхід до проблем. У розділах посібника у доступній для учнів формі ведеться мова про фізичні, соціальні, емоційні та духовні причини, які роблять деяких підлітків вразливими до наркотиків, алкоголю та раннього статевого життя.
Зобов’язання, що записуються до особистих щоденників. Матеріали кожного розділу передбачають творче використання “особистих щоденників”, які дають учням можливість прийняти рішення про відмову від знайомства з наркотиками, алкоголем та статевим життям до шлюбу. Ведення щоденника прищеплює підліткам почуття відповідальності за прийняті рішення.
ВІК ЦІЛЬОВОЇ АУДИТОРІЇ
Посібник призначено для роботи з учнями 12–14 років. Після незначної адаптації уроки можна запропонувати учням старшого віку. Ми не рекомендуємо викладати цей курс учням, яким ще не виповнилося 12. При виборі віку цільової аудиторії для подібного роду матеріалів неминуче виникає конфлікт між двома пріоритетами. З одного боку, бажано, щоб учні вже досягли того рівня зрілості, коли вони при зустрічі з потенційно деструктивними моделями поведінки здатні свідомо їх уникати. З іншого боку, важливо, щоб учні могли прийняти обґрунтоване рішення про відмову від знайомства з алкоголем тощо раніше, ніж вони з цими проблемами зіткнуться. Таким чином, вік у 12–14 років можна вважати прийнятним компромісом. Автори сподіваються, що в цьому віці більшість учнів будуть досить інтелектуально та емоційно зрілими, аби приймати розумні рішення, і в той же час ще не встигнуть познайомитися з алкоголем, наркотиками чи почати статеве життя.
Посібник націлений не на лікування, а на профілактику наркотичної та алкогольної залежності. Освітяни всього світу зазвичай дотримуються двох різних підходів до профілактики наркотичної залежності. Одні вважають, що ми повинні попереджувати підлітків про небезпеку наркотиків у цілому, але не надавати їм детальнішу інформацію, зокрема, загальновживані назви конкретних наркотиків, аби не викликати цікавості до них. На думку інших педагогів, до цього віку більшість учнів уже знайомі або ось-ось познайомляться з однолітками, які експериментують з наркотиками, і тому краще наперед дати їм достовірну інформацію про небезпеку наркоманії. Дана розробка уроків стане в нагоді прибічникам обох підходів. Уроки розділу 2 дають учителю вибір: використовувати конкретні назви наркотиків чи не згадувати їх. Матеріали посібника також дозволяють вчителю уникати згадки про наркотичний екстаз та інші подібні ефекти заборонених наркотиків.
Даний посібник безпосередньо не торкається моделей поведінки дорослих людей у сферах вживання алкоголю та наркотиків, чи статевого життя. Проте, як свідчать дослідження, будь-яке вживання алкоголю чи заборонених наркотичних препаратів підлітками, а також їх знайомство зі статевим життям неприпустимі, небезпечні та потенційно деструктивні. Саме такий підхід і покладено в основу нашого посібника. Учням пропонується взяти на себе зобов’язання уникати знайомства з цими “вбивцями мрій”.
Розділ 4 присвячено проблемам стосунків між юнаками і дівчатами. Матеріали уроків не мають безпосереднього стосунку до “статевого виховання” та не містять інформації про біологічні засади статевого життя. Розділ конструктивно описує здорові стосунки між чоловіком та жінкою та закликає учнів утримуватися від статевої близькості до вступу у шлюб. У розділі також дано інформацію про те, як підготуватися до здорового та щасливого шлюбу. Ми закликаємо вчителів отримати письмовий дозвіл батьків або опікунів учнів на викладання цього розділу. Крім цього, на початку розділу 4 вчителю запропоновано наступні поради.
Примітка: будь-ласка, уважно вивчіть матеріали уроків 17 та 18. Їх розроблено таким чином, аби наш курс могли використати вчителі з різних країн світу. Сподіваємося, що більшість педагогів вважатимуть їх прийнятними, але ми не виключаємо, що дехто захоче їх пропустити.
Якщо Ви не впевнені в тому, що уроки цього розділу варто проводити, пропонуємо Вашій увазі кілька альтернативних варіантів:
Якщо будь-які терміни, що стосуються статевого життя, видадуться Вам невдалими, спробуйте замінити їх більш прийнятними.
Розділіть клас на юнаків та дівчат і проведіть ці уроки тільки для учнів однієї з Вами статі, попросивши колегу протилежної статі провести їх для іншої половини класу.
Запросіть для проведення уроків шкільного лікаря чи вчителя біології.
Пропустіть ті уроки, які Вам здаються неприйнятними або занадто відвертими для Ваших учнів. Особливо це стосується уроків 17 та 18. Навіть якщо Ви відмовитесь від одного-двох уроків, Ви все одно зможете, після незначної адаптації, провести урок 20, присвячений прийняттю рішення і роботі з особистим щоденником.
НЕ ЛИШЕ ІНФОРМАЦІЯ
Посібник пропонує підліткам три різні рівні мотивації для того, щоб триматися подалі від потенційно деструктивних факторів, таких як наркотики, алкоголь та статева близькість. Гнучка структура курсу дозволить Вам використати лише перший, або перший та другий, або всі три рівні мотивації.

Рівень 1: Інформаційний
У перших чотирьох розділах учні отримують детальну та доступну інформацію про три небезпечні чинники, які можуть привести до руйнування мрій. Для деяких учнів інформації про негативні наслідки знайомства з цими “руйнівниками мрій” буде досить, щоб опиратися впливу середовища та однолітків, які, можливо, і підштовхують їх до небажаних експериментів.
Рівень 2: Емоційний
Розділ 5 “Життєві навички” містить чотири уроки, що описують соціальні та емоційні мотиви ризикованої поведінки (тиск середовища, пристрасть, бажання негайно отримати задоволення і вплив ЗМІ). Даний розділ також знайомить учнів з трьома корисними навичками протидії цим емоційним мотивам (вміння сказати “ні”, ставити перед собою цілі та підтримувати чіткі грані особистості). Для деяких учнів істини й навички, про які йдеться в уроках курсу, стануть достатньою основою для прийняття зважених рішень та виконання своїх зобов’язань.
Рівень 3: Духовний
Розділ 6 познайомить учнів із позитивним та негативним впливом третього виміру людського життя. Усі великі культури світу визнають, що в людині існує не лише фізичний і психологічний, але й духовний вимір. Дослідження різноманітних цивілізацій показують, що якщо правила зовнішньої поведінки передаються такими каналами, як родина, засоби масової інформації та освіта, то глибші і стійкіші моральні цінності майже завжди виростають із релігійної традиції. У рамках даного розділу учням належить дізнатися про потужний і загадковий вплив духовного виміру життя на проблему наркоманії, алкоголізму та статевого життя до шлюбу. Цілком імовірно, що для багатьох Ваших учнів лише духовне пробудження стане тією важливою силою, яка допоможе їм протистояти спокусам, що підштовхують їх до деструктивної поведінки.
При цьому завдання вчителя аж ніяк не полягає в тому, аби схилити учнів до певної релігії чи церкви, тим більше до тієї, до якої він сам належить. Це рішення краще залишити самим учням та їх родинам.
Проте, знайомлячи учнів з духовним виміром життя і даючи їм можливість для самостійного вибору, Ви допомагаєте їм не потрапити в тенета згубних звичок, які ми розглядаємо в даній програмі.
Знайомство з духовним виміром відбувається на факультативній основі і без будь-якого примусу, що дозволяє вчителю зберегти нейтральний статус. Християнські цінності, представлені в цьому розділі, є спільними для трьох основних гілок християнства: православ’я, католицизму та протестантизму. Щоб Ви як вчитель могли зберегти нейтралітет та інформативність своїх слів, більшість духовного компоненту цього розділу міститься в “листах від бабусь”. (Крім того, кожен урок має розділ “Дивимося глибше”, куди входять додаткові вправи та біблійні вірші, що допомагають краще розкрити тему уроку. Див. обговорення цього уроку нижче).
ПЕДАГОГІЧНИЙ ПІДХІД
Чому в цій програмі використовуються ігри та інші методи активного навчання? Вони застосовуються не лише заради того, аби розважити учнів чи привернути їх увагу. Мета посібника – перш за все домогтися конкретних змін у поведінці учнів, а не просто проінформувати їх чи навіть надихнути на позитивні вчинки. Ми прагнемо до того, щоб учні на практиці застосували отримані знання (чи, навпаки, відмовилися від певних дій, як-то експериментів з наркотиками). У декількох уроках було застосовано методику “мозкового штурму”. При “мозковому штурмі” необов’язково і навіть небажано виправляти всі невірні чи навіть безглузді відповіді. Після “мозкового штурму” завжди йде більш структуроване завдання або лекція.
ОГЛЯД РОЗДІЛІВ КУРСУ
Розділ 1: Вступ
Перші розділи повісті “Загадкова скринька” знайомлять Ваших учнів із Дмитриком, Сашком та Наталею, а також їх учителькою, Тетяною Олександрівною. Вчителька читає дітям незвичайний лист із минулого, написаний трьома їх бабусями, Ольгою, Оленою та Людмилою. Герої повісті, а також Ваші реальні учні в класі, погоджуються на пропозицію бабусь і вирушають у захоплюючу мандрівку. Учні починають замислюватися над своїми мріями і життям, і дізнаються про такі поняття, як свобода, відповідальність, сила звичок і значення єдності в колективі.
Розділ 2: Наркотики
Учні дізнаються про дію наркотиків на організм, розум, почуття людей і стосунки між ними. Вони проаналізують механізм формування наркотичної залежності та усвідомлять переваги уникання наркотиків. В одному з листів бабуся Олена, лікар за фахом, розповідає про те, як у неї самої виникла залежність від небезпечних наркотиків.
Розділ 3: Алкоголь
Учні дізнаються про дію спиртного на організм людини та на її стосунки з іншими людьми. Вони також дістають можливість оцінити свою власну вразливість до алкоголю. Підлітки почують трагічну розповідь про те, як чоловік бабусі Люди, Олексій, став жертвою згубної пристрасті до спиртного.
Розділ 4: Стосунки між підлітками обох статей
Учні навчаться відрізняти міфи про інтимну близькість від реальності. Вони замисляться про те, які якості мають бути притаманні майбутньому супутнику життя, а також про те, як почати підготовку до здорового та щасливого шлюбу. Бабусі наводять як негативні, так і позитивні приклади пошуків кохання та щастя у шлюбі зі свого власного досвіду.
У цьому розділі Вам та Вашим учням належить провести досить відверту розмову про різні питання, пов’язані зі статевим життям. Потурбуйтесь наперед про отримання дозволу батьків на цей крок. Якщо Ви не отримаєте дозволу перед початком викладання цього курсу, попередьте батьків письмово за 1 – 2 тижні до початку даного розділу. Якщо деякі учні не принесуть із дому дозвіл від батьків, запропонуйте їм під час цих уроків позайматися в шкільній бібліотеці тощо. Це особливо стосується уроків 17 – 19.
Розділ 5: Життєві навички
Учні дізнаються про тиск середовища, небезпеки пристрасної закоханості, негайне та відстрочене задоволення та владу ЗМІ. Тут також ітиметься про неписані родинні правила. Бабусі розповідають онукам (і Вашим учням) про свої емоційні та психологічні проблеми.
Зауваження до уроку 23: Спокуса миттєвої насолоди. Цей урок матиме найбільший ефект, якщо Вам вдасться запросити на заняття відомого в місті спортсмена (музиканта, танцівника тощо). Для інтерв’ю з гостем відведено останні 20 хвилин уроку. Ви (а потім і Ваші учні) задасте гостеві питання про те, чим йому довелося пожертвувати в дитинстві, щоб домогтися успіхів. Як правило, у професіоналів напружений графік, тому запросіть гостя якомога раніше.
Розділ 6: Заключна частина
Учні дізнаються про існування невидимого світу, котрий допоможе багатьом підліткам активно опиратися деструктивним моделям поведінки. З оповіді ми дізнаємося, що всі бабусі, зрештою, відновили стосунки з Богом через Ісуса Христа. Більша частина розмови про духовний світ ведеться від лиця персонажів розповіді, тому самому вчителеві не доведеться обстоювати якісь конкретні позиції. Останній урок – це свято на честь закінчення курсу, на якому вчитель вручає заохочувальні листи кожному учневі.
ЕЛЕМЕНТИ КОЖНОГО УРОКУ
Кожен урок посібника складається з трьох основних розділів: “Вчителю на допомогу”, “Урок” та “Додатковий матеріал”. Кожен з цих розділів містить різноманітні елементи. Нижче наводимо стандартні елементи, що входять до розділу “Вчителю на допомогу”:
КЛЮЧОВІ ПОЛОЖЕННЯ. Цей список інформує Вас про ідеї, що лягли в основу уроку. Не всі з цих ідей доводяться до учнів безпосередньо.
ЦІЛІ ЗАНЯТТЯ. Це ті конкретні цілі, яких учні з Вашою допомогою повинні досягти до закінчення уроку.
КЛЮЧОВІ ТЕРМІНИ (використовується не завжди). Інколи вчителю пропонують визначення термінів, які можуть бути незрозумілими йому самому або його учням.
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ (використовується не завжди). Деякі уроки містять додаткову інформацію, яка може Вам знадобитися, хоча й не є обов’язковою. Звертаємо Вашу увагу на те, що більшість рекомендованих матеріалів взяті з англомовних джерел інформації. Проте в українській версії посібника наведено перелік відповідних матеріалів, які можна знайти в Україні.
МАТЕРІАЛИ/ПІДГОТОВКА. Це список предметів, які Ви повинні покласти до скриньки перед початком уроку, а також інших матеріалів, які Ви повинні принести в клас чи підготувати заздалегідь.
Нижче наведено основні елементи “Уроку”. Це детальний опис того, що Вам необхідно робити та говорити під час заняття.
ВСТУП. Більшість занять починається з повторення головної теми попереднього уроку чи підготовки учнів до засвоєння нового матеріалу.
Зверніть увагу, що жирним шрифтом виділено пряму мову вчителя. Текст, набраний курсивом і виділений квадратними дужками – це додаткові вказівки для вчителя. Наприклад:
Ось що ви повинні сказати учням.
[Це вказівки для вчителя.]
Зверніть увагу, що більша частина уроку поділена на дві частини. З правого боку Ви знайдете усе необхідне для проведення уроку. Зліва Ви знайдете додаткові вказівки та поради, які Вам стануть у нагоді, зокрема коли Ви вестимете урок вперше. Ліву колонку можна також використовувати для нотаток.
ОПОВІДАННЯ. Більшість уроків містять уривок (розділ) з повісті про трьох школярів, їх учительку, загадкову скриньку та листи, написані бабусями з минулого. Зверніть увагу, що оповідання надруковане на всю сторінку, без поділу її на частини. Ви можете самі читати оповідання учням чи попросити учнів читати по черзі. Щоб уникнути одноманітності, можна час від часу призначати учнів для читання оповідання в особах. Зверніть увагу, що в окремих випадках окремі частини оповідання й листів бабусь чергуються з додатковими завданнями і/або лекцією. Для досягнення найбільшого ефекту ми радимо принести до класу справжню скриньку, в яку перед кожним уроком Ви кластимете речі, що згадуються в оповіданні. Використавши предмет під час уроку, Ви можете залишити його на видному місці в класі до кінця року, щоб учні краще запам’ятали основну думку кожного уроку. Можна також виділити для цих речей окрему полицю, на якій розташувати їх у тому ж порядку, в якому вони з’являлися в уроках курсу.
( (ВАЖЛИВИЙ ЕЛЕМЕНТ). Велика зірочка поруч з підзаголовком означає, що цей елемент уроку особливо важливий, і його не можна пропускати. Елементи, не позначені зірочкою, можна пропустити, якщо потрібно зекономити час.
(= ___ хвилин. За символом годинника йде вказівка на те, скільки часу повинно пройти до цього моменту з початку уроку. Приблизний час, необхідний для кожного завдання, наводиться в затемненій рамці. Наприклад:
ОСОБИСТИЙ ЩОДЕННИК. Кожному учневі знадобиться окремий зошит, який слугуватиме йому “особистим щоденником” протягом усього року. Учні повинні приносити щоденники на кожен урок. Інколи вони будуть використовуватися для записів і класної роботи. Учням не потрібно нікому показувати зроблені записи особистого характеру. Декілька разів протягом року Ви проситимете учнів відкрити в щоденнику чисту сторінку і письмово зафіксувати те чи інше важливе зобов’язання. Ці зобов’язання учні повинні будуть показати 1-2 довіреним особам, яких кожен обирає сам. Це можуть бути батьки, дідусь чи бабуся, вчителі, брат чи сестра, друзі. Учні проситимуть своїх довірених осіб підписати ці зобов’язання як свідків та помічників, які підтримуватимуть в них почуття відповідальності.
Примітка: якщо Ви плануєте з певних причин збирати ці щоденники в кінці уроку, запевніть учнів, що не станете читати чи оцінювати їх приватні записи чи сторінки з зобов’язаннями.
Нижче перераховано стандартні елементи розділу “Додатковий матеріал”.
ДИВИМОСЯ ГЛИБШЕ. Цю частину уроку можна назвати факультативним ресурсом, який допоможе Вам поглибити духовний вплив програми. Як згадано в уроці 1, ці матеріали можна використовувати одним з наступних способів.
В багатьох приватних та деяких державних школах Ви матимете можливість вільно ввести в урок ці фрагменти, що базуються на біблійних віршах.
Деякі матеріали розділу “Дивимося глибше”, особливо ті, що ґрунтуються на біблійній книзі Приповістей, не містять згадок про Бога чи християнство, і тому їх, ймовірно, можна буде використовувати в школі будь-якого типу.
Багато завдань цього розділу можна використовувати і без згадування відповідних біблійних віршів.
Якщо Ви вирішите, що завдання з розділу “Дивимося глибше” підходить Вашим учням більше, ніж будь-яке інше завдання з основної частини уроку, в більшості випадків замінити одне іншим буде неважко.
Навіть якщо Ви відмовитесь від використання розділу “Дивимося глибше” в роботі з учнями, він може допомогти Вам краще зрозуміти тему уроку.
Одне з головних завдань цього розділу – показати учням, що Біблія безпосередньо стосується їх життя. Коли вони усвідомлять практичну цінність Святого Письма, це посилить їх духовний голод і підштовхне до самостійного читання Біблії.
Фільм “Ісус” (факультативно). Є ще один спосіб посилити духовний вплив курсу: це використати при його викладанні фільм “Ісус”. Цей фільм перекладено на величезну кількість мов, і його вже переглянула рекордна кількість глядачів по всьому світі. Фільм розповідає про життя одного з найавторитетніших духовних вчителів в історії людства. Він заснований на ретельній підготовчій роботі істориків та археологів. Пропонуємо Вам декілька способів використання фільму в межах курсу “Як збуваються та розбиваються мрії”.
Покажіть фільм перед початком курсу.
Показуйте його частинами протягом року.
Організуйте спеціальний показ фільму для учнів та їх родин.
Показуйте по одній частині фільму до та після кожного розділу.
Покажіть фільм перед тим, як перейти до розділу 6.
Покажіть фільм на святі на честь закінчення курсу.
Примітка: якщо у Вас немає відеокасети з записом фільму, напишіть до “Міжнародного Шкільного Проекту” за вказаною на титульній сторінці адресою.
ЗВ’ЯЗОК З БАТЬКАМИ. В останній частині додаткового розділу учням запропоновано кілька питань, які вони можуть обговорити з ким-небудь з членів родини. Це може бути один з батьків, дідусь чи бабуся, опікун чи інший відповідальний дорослий. І хоча в посібнику сказано, що учні повинні самі записувати питання, які Ви диктуєте в кінці кожного уроку, Ви можете на самому початку навчального року наперед роздати батькам весь список питань. Співробітництво батьків та вчителя – один з найпевніших шляхів допомогти учням уникнути того, що може зруйнувати їх мрії. Відкритий діалог між підлітком та батьками може стати найважливішим чинником при прийманні довготермінових рішень.
ЧАСОВІ РАМКИ КУРСУ ТА ОКРЕМИХ УРОКІВ
Курс викладання розраховано на один навчальний рік (33 уроки, один раз на тиждень по 45 хвилин). Проте багато завдань можуть вимагати більше часу, ніж вказано в посібнику, залежно від розмірів класу і настрою учнів. Якщо Ви матимете таку можливість, Ви можете проводити ці заняття по дві навчальних години на тиждень, особливо якщо використовуєте посібник перший рік.
Дослідження показують, що тривалі курси виховання (рік і більше) особливо ефективно впливають на поведінку учнів. Якщо необхідно, можна розділити викладання на два роки.
Готуючись до уроку, важливо планувати всі найважливіші етапи наперед. Часто останнє завдання буває найважливішим, тому що саме в цей момент учні починають засвоювати матеріал уроку. Уважно вивчіть план уроку і визначте, які завдання можна скоротити чи повністю пропустити, щоб у Вас залишився час на останній, найважливіший етап.
Якщо у Вас виникли серйозні обмеження в часі, можете провести ефективне заняття, використавши лише ті елементи уроку, які відзначені зірочкою в лівій частині сторінки.
Ваше завдання при проведенні уроків програми полягає не лише в тому, щоб “пройти” певний матеріал, але й у тому, щоб захистити своїх учнів. Зміст уроку, вправи тощо повинен бути орієнтований на зміну поведінки та життєвої позиції підлітків. Пам’ятайте: чим більше Ваші учні спілкуються і взаємодіють одне з одним, тим більша ймовірність, що вони засвоять цінності, про які йдеться в цих уроках, і дотримуватимуться їх навіть після того, як закінчать вивчення даного курсу.

15

Приложенные файлы

  • doc 8981663
    Размер файла: 105 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий