Задачі ЦП (Договір оренди) Кириченко

Задача 1. Фізична особа - підприємець Б. за договором оренди приміщення з магазином “С” орендував вільне складське приміщення для зберігання будівельних матеріалів. Оскільки поставка будівельних матеріалів за останні три місяці не проводилася, складське приміщення фактично не використовувалося ні орендарем, ні орендодавцем. Б. за цей період сплачував щомісячно лише 1/3 обумовленої орендної плати. Магазин звернувся до господарського суду з вимогою розірвати договір і зобов’язати орендарю відшкодувати понесені збитки в тому числі - упущену вигоду. Дайте правовий аналіз ситуації.

Розв’язок:
Відповідно до ч. 6 ст. 762 ЦК України:  Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Коментар до цієї статті: Якщо наймач тимчасово позбавляється можливості користуватися найнятим майном через обставини, за які він не відповідає, він звільняється від плати за весь час неможливості такого користування. Обставини, що є причиною неможливості використовувати найняте майно наймачем, можуть бути пов'язані як з діяльністю наймодавця (якщо, наприклад, майно терміново знадобилося самому наймодавцеві), так і з певними об'єктивними обставинами (проведення ремонту майна внаслідок його пошкодження третіми особами тощо).
На мою думку, не проведення поставки будівельних матеріалів, буде обставиною, яка не залежить від орендаря. Основним призначенням даного складського приміщення за умовами договору мало б бути зберігання будівельних матеріалів. Однак, орендар мав би пояснити свою ситуацію орендодавцю.

Задача 2. Колективне сільськогосподарське підприємство (КСП) “Нива” (орендодавець) та приватне підприємство (ПП) “Ярослав” (орендар) 22 червня 2010 року уклали між собою безстроковий договір оренди складського приміщення загальною площею 182 кв.м. У 2011 році у КСП “Нива” було здійснено процедуру виділу. За розподільчим балансом складське приміщення перейшло до фермерського господарства «К». Фермерське господарство звернувся до ПП «Ярослав» з вимогою про визнання договору оренди недійсним та звільнення приміщення. Останнє відмовилося виконати вимоги К., оскільки добросовісно дотримувалося всіх умов договору оренди. Проаналізуйте ситуацію та вирішіть спір.

Розв’язок:Задача 3. Громадянин Р., власник квартири, одержаної в порядку спадкування після смерті матері, вирішив здати її під офіс туристичної фірми ТзОВ “Гарант”. 2-х кімнатна квартира на 3-му поверсі 15-ти поверхового будинку мала бути використана для адміністративних потреб ТзОВ строком на 2 роки. Численна кількість відвідувачів фірми створювало незручності для мешканців будинку, які поставили вимогу перед Р. про розірвання договору оренди. Проаналізуйте ситуацію. Чи можуть мешканці житлового будинку вимагати розірвання договору? Чи може бути квартира об’єктом оренду у даному випадку?

Розв’язок:
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]


Жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється.


Подібна норма міститься і у ст. 383 ЦК України, відповідно до якої власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва.
У зв'язку із подібним формулюванням цільового призначення жилих приміщень існує практична проблема можливості застосування жилих будинків (квартир) для розміщення офісів. Думка фахівців з цього приводу розділилася. Деякі дослідники вважають, що жилі приміщення можуть використовуватися виключно для проживання фізичних осіб. Будь-яке інше цільове використання жилих приміщень вимагає переведення їх у нежилі (див. коментар до ст. 383 ЦК). Інші в деяких випадках допускають застосування жилих приміщень під офіс. Така можливість залежить від того, на якому правовому статусі особа має жиле приміщення.
Якщо жиле приміщення перебуває у власності особи, що бажає розмістити там офіс, така можливість підкріплюється положеннями ст. 319 ЦК України, відповідно до якої власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Також на користь такого дозволу діє стаття 320 ЦК України, відповідно до якої власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.

Якщо наймач житла або інші особи, за дії яких він відповідає, використовують житло не за призначенням або систематично порушують права та інтереси сусідів, наймодавець може попередити наймача про необхідність усунення цих порушень. Якщо наймач або інші особи, за дії яких він відповідає, після попередження продовжують використовувати житло не за призначенням або порушують права та інтереси сусідів, наймодавець має право вимагати розірвання договору найму.
У разі розірвання договору найму житла наймач та інші особи, які проживали у помешканні, підлягають виселенню з житла на підставі рішення суду без надання їм іншого житла.


Задача 4. Фермеру «К» за договором оренди земельної ділянки з КСП “Батьківщина” була передана земельна ділянка загальною площею 20 га строком на 10 років. В процесі використання земельної ділянки було виявлено джерело мінеральних вод. Фермер «К» вирішив організувати цех по виробництву і розливу мінеральної води. КСП “Батьківщина”, звернулося з вимогою про розірвання договору оренди, вважаючи, що воно вправі і має більше можливостей самостійно розробити джерело. Дайте правовий аналіз ситуації, окремо зазначивши яке значення має умова про цільове використання об’єкту в договорах оренди земельних ділянок.

Розв’язок:


Приложенные файлы

  • doc 11105623
    Размер файла: 50 kB Загрузок: 2

Добавить комментарий