урок Іван Бондарчук на новій землі 4 клас


Читання. 4 клас
Тема. І. БОНДАРЧУК « На новій землі ».
Мета уроку: вчити учнів аналізувати моральний вибір дійових осіб, простежувати за їх поведінкою; розвивати уміння читати текст в особах і ділити його на частини; уявляти картини, що відповідають змісту, описувати їх; знаходити образні слова і вислови; виховувати повагу до людей праці, зневагу до ледарства і пожадливості.
Обладнання:ТЗН(комп’ютер, мультимедійна дошка)
Тип уроку: комбінований з використанням технології: «Акваріум».
Мета застосування технології: учити дітей працювати в малих групах, аргументувати та доводити свої міркування, висловлюватися лаконічно, чітко формулювати свої думки, відстоювати певні погляди та робити висновки .
Клас :4
План:
1.Організація класу до уроку.
1.1.Привітання з учнями.
1.2.Перевірка готовності учнів до уроку.
1.3. Створення сприятливого психологічного комфорту.
2.Актуалізація опорних знань.
2.1.Перевірка домашнього завдання.
2.2.1.Бесіда по темі минулого уроку.
2.2.2.Презентація дослідницьких проектів учнів. «Місто Львів»
2.3.Вправи для розвитку швидкого читання.
2.4Робота над скоромовкою.
2.5.Робота над чистомовкою.
3. Вивчення нового матеріалу.
3.1.Підготовка до опрацювання нового матеріалу.
3.2.Розповідь про життя та творчість Івана Бондарчука.
3.3.Робота над твором «На новій землі»
3.3.1.Словникова робота.
3.3.2.Бесіда над змістом твору.
3.4.Бесіда на основі твору.
4.Інтерактивна частина уроку Технологія «Акваріум».
4.1.Інструктаж до виконання завдання по даній технології.
4.2.Пам'ятка роботи в групі
4.3 Отримання карток із завданнями для груп
5.Закріплення знань,умінь та навичок учнів.
5.1.Проведення тестування.
5.2.Проведення тестування.
5.3.Перевірка тестування.
5.3. Гра «Продовжи речення!
6.Підсумок уроку.
6.1.Підсумкова бесіда.
6.2.Задання домашнього завдання.Хід уроку
1.Організація класу до уроку.
1.1.Привітання з учнями.
-Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо
-Сідайте всі.
1.2.Перевірка готовності учнів до уроку.
Перевірте для початку чи на партах все в порядку.
А саме:читанка,пенал,щоденник. Всі зайві речі заховайте у свій портфель.
1.3. Створення сприятливого психологічного комфорту.
-А зараз поверніться обличчям всі до свого однокласника. Усміхніться йому гарненько. Нехай посмішка,що є символом хорошого настрою,супроводжуватиме Вас протягом усього уроку.
2.Актуалізація опорних знань.
2.1.Перевірка домашнього завдання.
2.2.1.Бесіда по темі минулого уроку.
-Що ми з вами вивчали на минулому уроці?(Вірш Марії Хоросницької «Звідки в міста назва Львів»)
-То на честь кого було назване місто Львів?(На честь княжого сина Лева)
-А розкажіть мені про сміливість Лева?(Він був дуже сміливий,завжди захищав свій народ і свого тата князя від ворогів,зі сміливістю йшов у бій)
-А хто заснував місто Львів?(Король Данило Романович)
2.2.2.Презентація дослідницьких проектів учнів. «Місто Львів»
-Зараз ми перевіримо ваші дослідницькі роботи,найцікавіші учні нашого класу презентують перед усім класом.
(Презентація проектів)
2.3.Вправи для розвитку швидкого читання.
-Зараз я покажу вам слайд з зашифрованими словами,а ви якомога швидше маєте його прочитати. Отож. Що це за слово? (зимувати, землиця).
-Вірно.Молодці.
2.4Робота над скоромовкою.
Ось перед вам слайд зі скоромовкою. По черзі декілька учнів зачитають на клас,а решта самостійно.
-Ой був собі коточок
Украв собі клубочок,
Так сховався в куточку.
2.5.Робота над чистомовкою.
На-на-на сіла горличка одна.
Но-но –но сонце загляда в вікно.
Не-не –не –вранці не буди мене.
Ни-ни-ни-дочекалися весни.
Ні-ні-ні –сонце у вікні.
-Зачитаймо всі хором !
3. Вивчення нового матеріалу.
3.1.Підготовка до опрацювання нового матеріалу.
-Сьогодні ми на уроці будемо працювати над твором Івана Бондарчук «На новій землі»
-Чи хтось чув колись про таку особистість як Іван Бондарчук?
3.2.Розповідь про життя та творчість Івана Бондарчука.
Іван Миколайович Бондарчук народився у 1944 році у селі Старосілля, Лугинський район, на Житомирщині.Після завершення навчання працював викладачем. Це український письменник, диригент хорів, педагог, журналіст та громадський і культурний діяч. Відомий в середовищі діаспори діяч, укладач навчальних книжок та фундатор різних українських товариств. На жаль вся творча спадщина Івана не є досліджена та опублікована. Справжнє ім’я та прізвище – Іван Чабанрук.Найвідоміші твори «На перехресних шляхах», «Кладка», «Знайомі обличчя»,«Друзі моїх днів»,«Далекі обрії», «На новій Землі»
3.3.Робота над твором «На новій землі»
А зараз відкрийте свої читанки ,ми будемо читати один дуже цікавий твір Бондарчука «На новій землі».
- Діти любили слухати розповіді дядька Андрія про його перші дні в Америці. Старий він уже. У парку чи в селі зіпреться на палицю, кругом нього діти, а він починає.-Мені тоді було вісім років, а тепер вісімдесят вісім, є все це немов учора... Як бачу — мати готувала скриню цорогу. Складала одежу. Поклала якесь насіннячко, іля, а тоді й мій буквар та батькову сокиру, розглянулась по хаті, зняла зі стіни образ святий (довго-довго дивилась на нього. Думаю, для чого це?)—Чи там буде наша школа? — питаю, а мати мені на «Де будемо ми, там буде наша школа, хліб і церква».Пустились ми в дорогу, в незнаний світ. Мінялись люди, мова й краєвиди. А ми все їдемо та їдемо. їдемо за сонцем, а потім сонце за нами, і так день за днем, до самого моря. А море як море. Зразу воно було лагідне, привітне, потім немов сказилось: кидало кораблем, мов тріскою. Подумалось, що вже ніколи не побачимо його берегів. Аж одного ранку виплило сонце з моря, озолотило ворожі береги. Люди вийшли на палубу. «Оце вам, діти, наша земля,— сказав батько.— Радійте й моліться, що нарешті ступимо на сушу, почуємо ґрунт під ногами...»Пересіли ми на залізницю і далі в дорогу. Назустріч  вибігали скелі, озера й ліси. Зупинились ми у великому місті Вінніпезі. Гарне місто. Крамниці, крамниці! А за тими крамницями усе, чого душа забажає. Ой, щоб залишитись нам тут,— думаємо,— але не для нас це місто. А вона каже: «Повезуть нас туди, куди ще й дороги нема». Пересідаємо на вози. їдемо та й їдемо. Де ж це та наша земля? — питаємо, та ніхто нам нічого не каже. Сидить мати на скрині сумна, як осінь. І нам, малюкам,   уже  не  весело.  Один  батько  ще тримається: поспівує, посміхається. Два дні ми їхали, а третього вечіра скинули нас із скринею серед лісу. Посідали на скриню, обсіли маму, як курчата квочку, та й плачемо. Нема хати. Пішли дощі. Ночували ми під містком, поки батько викопав землянку. Накрив батько землянку лободою. «Збудуй хату з лободи, а в чужую не веди», — підспівував батько.А потім узялись ми за працю: корчували ліс, робили грядку. На цій грядці сходило нам сонце — зійшло й жито.—    А тепер — добре,— казав нам батько. —Тут ще буде колись місто — в кожній хаті світло й вода. Воно так і сталось.—    А що далі? — питають діти.—    Буде, діти, те, чого самі захочете. Як будете працювати, то будете й мати. Само воно не прийде,— каже дядько Андрій,— не забувайте тільки, хто ви та звідки ваші батьки.Іван Боднарчук
3.3.1.Словникова робота.
Чи знаєте ви значення слова :
Святий образ, палуба,крамниці?(Відповіді учнів)
-А тепер гляньте на слайд,тут є зображення святого образу,палуби та крамниці.
3.3.2.Бесіда над змістом твору.
-То про які часи йдеться у творі?(про те,як українці переїжджали в Америку на заробітки і у пошуках кращого життя)
-Куди зібрались їхати Андрійко з своїми батьками і братами?(в Америку)
-Що запитав Андрійко в мами коли вона дивилась на образ?(чи буде там школа)
-А чому йому це було так важливо?(бо він любив ходити в школу,хотів стати розумним і освітченим)
3.4.Бесіда на основі твору.
-Хто його дійові особи?
-Від чийого імені ведеться розповідь?
-Що в оповіданні сказано про труднощі далекої подорожі до нових земель?
-Як сприймали переїзд діти, мати, батько?
-Знайдіть у порадах дядька Андрія слова, що виражають головну думку твору.-Будьте дослідниками! Дізнайтеся більше про те, як живуть українці за кордоном.
прочитаного.
4.Інтерактивна частина уроку Технологія «Акваріум».
4.1.Інструктаж до виконання завдання по даній технології.
-Учні класу об'єднуються в групи по 5—6 осіб і ознайомлюються з метою технології.
Одна з груп сідає в центрі класу й утворює своє маленьке коло («Акваріум»). Учні цієї групи обговорюють отримане на картці завдання протягом 3—4 хв.
Інші учні класу слухають, не втручаючись, спостерігають, як відбувається дискусія, пригадують правила роботи в малих групах, обмірковують завдання, що обговорюється в «Акваріумі».
Через 3—4 хв група з «Акваріума» сідає на свої місця в класі, а всі інші обговорюють її роботу.
4.2.Пам'ятка роботи в групі
1.Прочитайте завдання вголос.
Обговоріть його в групі.
Через 3 хв. підбийте підсумки обговорення.
4.3 Отримання карток із завданнями для груп
1 група
Картка 1. Про які часи йдеться в оповіданні?
Картка 2. Які труднощі виникли під час далекої подорожі?
2 група
Картка 3. Як сприймали переїзд діти, мати, батько? Доведіть свою думку.
Картка 4. «Моє щастя — то моя праця». Так чи ні? Доведіть.
4.4.Аналіз роботи груп.
Чи всі погоджуються з думкою групи?
Чи правильно була доведена думка?
Що в доведенні було найдоцільнішим?
5.Закріплення знань,умінь та навичок учнів.
5.1.Проведення тестування.
-Зараз для того,щоб пепервірити,якими ви були уважними на уроці, я пропоную вам тестування.
Я зачитую питання,а ви пишете тільки правильну відповідь.
-Зміст питання буде також відображено на слайдах.
5.2.Проведення тестування.
5.3.Перевірка тестування.
5.3. Гра «Продовжи речення!
На слайдах є початок речення, ви повинні закінчити його, використовуючи речення з твору ,який ми сьогодні вивчали.
6.Підсумок уроку.
6.1.Підсумкова бесіда.
-Поміркуйте,як живеться людям за кордом,які покинули рідну Батьківщину?(думки учнів)
6.2.Задання домашнього завдання.
-На домашнє завдання я пропоную вам завдання по групках
1 група .Прочитати на С.28-29 твір з читанки і вміти переказувати на наступний раз
2 група.Проектна робота.»як живіть українц за кордоном»
-До побачення!

Приложенные файлы

  • docx 11177992
    Размер файла: 36 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий